انتشارات ایزد قلم | وارد شوید | ثبت نام کنید

اخذ شابک

دسته‌بندی: خدمات ایزدقلم
تاریخ: ۲۰ بهمن ۱۳۹۷
بازدید: ۲۴۲
isbn book

اخذ شابک به صورت فوری توسط انتشارات ایزد قلم دانش انجام می شود.

شابک (ISBN)، سرنام (سرواژهٔ) عبارتِ شمارهٔ استاندارد بین‌المللی کتابشمارهٔ استاندارد شناسایی بین‌المللی است که به کتاب‌های منتشرشده منسوب می‌شود. این استاندارد در سال ۱۹۶۶ در کشور انگلیس توسط صنف کتابداران پایه‌گذاری شد.

شابک یا ISBN را در زبان انگلیسی به صورت مختصر با ISBN نشان می‌دهند که مخفف International Standard Book Number می‌باشد. پیش از این شابک یا ISBN یک کد ۱۰ رقمی بود اما در حال حاضر شابک یک کد ۱۳ رقمی می‌باشد. استفاده شابک یا ISBN برای فروش و کنترل انبار کتب توسط ناشران، کتاب‌فروشان، کتابخانه‌ها، و سایر مشترکین می‌باشد.

مزایای اخذ شابک
شابک به شما کمک می‌کند که یک کتاب را از میان کتاب‌های دیگر بدون آنکه به اسم کتاب، ناشر، نویسنده و یا سایر مشخصات دیگر کتاب نیاز داشته باشید از طریق این شماره بازیابی و جستجو کنید. پس از طی مراحل اولیه کتاب به هر کتاب یک شابک یا ISBN اختصاص داده می‌شود که از آن زمان به بعد این کد منحصربه‌فرد، نشان دهنده شماره شناسه کتاب خواهد بود. لازم به ذکر است شابک یا (ISBN) در قسمت شناسنامه کتاب، فیپای کتاب و پشت جلد کتاب به صورت بارکد نوشته می‌شود. شابک شماره ای است که در کلیه چاپ کتاب ها صورت می پذیرد مانند: چاپ کتاب دیجیتال ، چاپ کتاب شعر و رمان و چاپ کتاب انگلیسی .

شابک را در زبان‌هایی که از خط لاتین استفاده می‌کنند با سرواژهٔ “ISBN” نشان می‌دهند.

اخذ شابک در ایران
شابک در ایران زیر نظر مؤسسهٔ خانهٔ کتاب ایران تعیین و مدیریت می‌شود. نجفعلی میرزایی، مدیرعامل خانه کتاب ایران، در تیرماه سال ۱۳۹۳ اعلام کرد شابک از حالت رایگان خارج خواهد شد، که این مطلب مورد اعتراض اتحادیهٔ ناشران واقع شد.

این کد در ابتدا دارای نُه رقم بوده که کتاب‌فروشی‌های انگلیس برای فروش کتاب‌هایشان و همچنین برای جلوگیری از گردش اضافه و کنترل راحت‌ترِ موجودی، آن را به‌کار می‌برده‌اند؛ ولی بعداً این کد زیر نظر سازمان بین‌المللی استانداردسازی به ده رقم و سپس سیزده رقم افزایش یافته تا در سطح جهان قابل کاربرد شود. این استاندارد تحت نام ایزو ۲۱۰۸ در سال ۱۹۷۴ (نه‌رقمی)، در ۱۹۹۷ (ده‌رقمی)، و پس از سال ۲۰۰۷ به‌صورت سیزده‌رقمی عرضه شده‌است.

هرگز نمی توان از یک شابک دو بار استفاده کرد
شابکی که یک بار برای شناسایی یک اثر تک نگاشتی استفاده شد، هرگز نباید برای تک نگاشت دیگری مورد استفاده قرار گیرد، حتی اگر شابک اصلی به اشتباه تخصیص داده شود. اگر ناشری تشخیص دهد شابکی به اشتباه استفاده شده است، باید آن را از فهرست شماره های قابل اختصاص حذف کرده و به مؤسسه ملی شابک گزارش کند.

ایزدقلم در کمترین زمان ممکن شابک کتاب شما را اخذ و ارایه می کند.

مشاوره رایگان: ۰۹۳۶۳۹۲۰۰۲۱

انتشارات ایزدقلم

دیدگاه‌ها

انتشارات ایزدقلم . ناشر تخصصی ادبیات در ایران . چاپ فوری و ارزان کتاب با مشاوره رایگان چاپ کتاب توسط ایزدقلم
کلیه حقوق طبق قانون حمایت از مولفان و منصفان برای انتشارات ایزدقلم محفوظ است

Design And Developer By Ali Jasimy Copyright © 2020